Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı

DSC_0362Dört yıllık lisans eğitimi veren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır ve. YGS sınavından barajı geçmiş adayların, Avrasya Üniversitesinin internet sitesinde yayınlanan tarihler arasında, belirtilen evraklar ile birlikte üniversitemize gelerek ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün dört senelik eğitiminin ilk iki yılı, gıda bilimi ve teknolojisi ve yiyecek-içecek yönetimi derslerine ayrılmıştır. Bu dönemde öğrenciler, klasik yiyecek üretimi teknikleri, temel mutfak bilgileri, beslenme ilkeleri ve menü planlama, işletme yönetimi, pazarlama ve muhasebe gibi çeşitli dersleri tanıyacaklar ve bu alandaki faaliyetlerin ne şekilde gerçekleştirileceğini uygulamalı olarak öğrenme fırsatını bulacaklardır. Eğitimin üçüncü ve dördüncü seneleri ise, tamamen pratiğe yönelik olup öğrenciler, 5 veya 4 yıldızlı otel mutfaklarında, tanınmış restoranlarda, yemek firmalarında, bilinen kruvaziyer turizmi yapan gemilerin mutfaklarında veya havayolu ikram şirketleri mutfaklarında üçüncü ve dördüncü akademik yılın yaz ayları süresince toplam 40’ar iş günü staj yapacaklar ve kendilerinden talep edilen raporları staj sonrasında sunacaklardır. Bu dönemde öğrenciler, mutfak sanatlarının teorik alt yapısının yanı sıra, dünyanın ünlü mutfaklarını da uygulamalı olarak öğreneceklerdir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün eğitim dili Türkçedir. Ancak öğrenciler birinci sınıfta zorunlu İngilizce dilinin yanı sıra Temel İtalyanca, Temel Rusça ve Temel Almanca derslerinden birini seçmeli olarak alacaklardır. Buna ilaveten, ikinci sınıftan mezun olana kadar ise zorunlu olarak Mesleki İngilizce derslerini alacaklardır.